W roku przedszkolnym 2023/2024 grupa 0a realizowała akcję promującą czytelnictwo wśród najmłodszych. Pomysł cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i ich rodziców. Gościennie odwiedzali nas rodzice i dziadkowie by wprowadzać swoje pociechy w świat literatury dziecięcej. Przedszkolaki odwiedziły szkolną bibliotekę, brały udział w  spotkaniach autorskich z lokalnym poetą Panem Zbigniewem Romaniukiem oraz autorką bajek dla dzieci Panią Kamilą Bondarowicz. W ramach współpracy i propagowania czytelnictwa dzieci z grupy 0a zapraszały na spotkania przy książce swoich kolegów z grupy 0b oraz grupę Ekoludków z Przedszkola Leśnego.  Uwieńczeniem akcji było ostatnie spotkanie z Panią Kamilą i wysłuchanie bajki  "Marzeńka"

20 maja w Dniu Pszczoły grupę Oa odwiedziła mama Mareczka z niesamowitą niespodzianką. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o tych małych, pracowitych i bardzo potrzebnych owadach. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć ramki z węzami prostu z ula. Każdy miał możliwość dotknąć i powąchać wosku pszczelego, pierzgi i wyrobów z miodku. Poznaliśmy etapy powstawania tego płynnego złota. Prosto z pasieki dotarły do nas elementy stroju i wyposażenia niezbędnego dla każdego pszczelarza.  Na sam koniec posmakowaliśmy pysznego miodku- to była zdrowa i słodka degustacja! Śmiało przyznajemy, że jesteśmy przyjaciółmi pszczółek i teraz wiemy już o nich zdecydowanie więcej... To niezbędne dla naszego życia owady.

,,Wspomnienia, które tworzymy z naszą rodziną, są wszystkim”
Candace Cameron Bure

21 maja przedszkolaki z grupy 0B w ramach programu Nocy Muzeów 2024 w Polsce odwiedziły Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Zajezdnia Sztuki oferuje podróż w przeszłość, ale również jest świadectwem postępu technologicznego. Dzieci podziwiały stare tramwaje, samochody i motocykle. Na symulatorze dawnego tramwaju mogły poznać pracę maszynisty. Jednak Muzeum Techniki i Komunikacji to nie tylko pojazdy. Przedszkolaki miały możliwość sprawdzić swoje umiejętności i dobrze się bawić w Motoeksperymentarium, które jest wystawą interaktywną. Na poszczególnych stanowiskach poznawały budowę pojazdów, ich obsługę, jak zmienić koło w samochodzie, jakie umiejętności powinien posiadać kierujący pojazdami, żeby być dobrym kierowcą oraz bezpiecznym rowerzystą, znającym przepisy ruchu drogowego. Mogły sprawdzić refleks, zaprojektować bezpieczne i ekologiczne miasteczko. Na pamiątkę przedszkolaki otrzymały symboliczną pieczątkę.

Dzień Matki to chyba jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu całego roku, wypełnione kwiatami i serdecznymi życzeniami. Święto to jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. Przedszkolaki z grupy 0B uczciły to piękne święto 5 czerwca. Sala przedszkolna stała się sceną, na której, w podziękowaniu za trud wychowania, okazaną miłość i troskę, dzieci z przejęciem recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, tańczyły z chustami, a następnie zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie w przedstawieniu pt. „O wesołej Ludwiczce”. Mamy otrzymały od swoich pociech własnoręcznie przygotowane kwiaty, wiele uścisków i buziaków. Były łzy wzruszenia nie tylko wśród Mam, ale także wśród dzieci. Na koniec był poczęstunek i miłe rozmowy przy kawie i herbacie. Pamiętajmy, by już od najmłodszych lat uczyć dzieci, aby swoje Mamy szanowały i kochały nie tylko podczas ich święta, ale także na co dzień.

Maj w pełni, dlatego akcja czytania na dywanie w 0a  przeniosła się tym razem na ukwiecone otoczenie szkoły. Naszym gościem specjalnym była Pani Kamila Bondarowicz z książką Klementynka na ratunek. Dzieci wysłuchały zakończenia przygód tej dzielnej dziewczynki,  która odczarowała własną rodzinę Narzekalskich i cały Tęczowy Sad. W tym dniu towarzyszyła nam najstarsza grupa z Przedszkola Leśnego, która z zaciekawieniem wysłuchała opowieści o Klementynie i Lulku. Ekoludki odwiedziły także szkolną bibliotekę, w której czekała na nich Pani Beatka z czytelniczymi niespodziankami.To był mile spędzony dzień, pełen atrakcji.

29 maja grupa 0a wyruszyła na całodniową wyprawę pełną atrakcji..

Na samym początku dzieci odwiedziły Jednostkę Ratowniczo- Gaśniczą nr 2 w Szczecinie. Odbyło się w niej spotkanie ze strażakami, którzy przekazali przedszkolakom dużo ważnych informacji  dotyczących bezpieczeństwa pożarowego, ale nie tylko. Chętne dzieci brały udział w ćwiczeniach symulacji pożaru - a następnie testowały, jak to jest być członkiem załogi wyruszającej  wielkim pojazdem na akcję ratunkową.
Po tym niesamowitym spotkaniu całą grupą udaliśmy się na degustację pysznych lodów z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Ostatnim punktem wycieczki było kino i seans bajki "Ucieczka ze zwierzowersum". Przedszkolaki z uśmiechami na twarzach i głowami pełnymi pięknych wspomnień bezpiecznie wróciły do szkoły.

W dniu dzisiejszym dzieci z oddziału przedszkolnego z grupy OA obchodziły Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Z tej okazji wybraliśmy się w odwiedziny do szkolnej biblioteki, gdzie pani Beatka przeniosła nas w świat Antosia czytając fragment książki. ,,"Antykwariat dobrych życzeń". Dzieci również brały udział w kole fortuny,  gdzie świetnie udało im się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące znajomości bajek i baśni. Dowiedzieliśmy się, czym zajmuje się bibliotekarz oraz czym różni się biblioteka od księgarni. Rozwiązywaliśmy wiele zadań w  czasopiśmie Świerszczyk, który bardzo polecała nam nasza Pani bibliotekarka. Dzieci  zafascynowane światem literatury  z uśmiechem opuściły szkolną  bibliotekę.