Laboratorium przyszłości

LP

W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 108 000 zł.

Dzięki niemu zakupiono wyposażenie techniczne pozwalające kształtować oraz rozwijać umiejętności manualne i techniczne, umiejętność samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolność myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który rozwija kompetencje i talenty uczniów, uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala im rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki oraz w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia przez szkoły z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu  wyposażenia i zawierał wykaz wyposażenia podstawowego, które od 30 czerwca 2022 roku zobowiązane są posiadać wszystkie szkoły podstawowe, jak również dodatkowego, dobieranego swobodnie przez szkoły. Postanowiliśmy pójść w kierunku dziewiarstwa oraz kulinariów.

Za powyższą kwotę zakupiliśmy między innymi:

- urządzenia z zakresu robotyki:  drukarkę 3D , długopisy 3D , roboty edukacyjne , okulary VR; - mikroskopy cyfrowe

Planujemy wykorzystywać te urządzenia m.in. podczas zajęć komputerowych ,informatyki, a także zajęć matematycznych,  przyrodniczych oraz  techniki.

- sprzęt do fotografowania i nagrywania: aparat fotograficzny cyfrowy z akcesoriami, statyw , oświetlenie do realizacji nagrań , ręczny stabilizator

Sprzęt pozwoli rozwijać umiejętności techniczne uczniów i będzie wykorzystywany podczas zajęć oraz dokumentowania życia szkoły.

- sprzęt audio : zestaw nagłośnieniowy, mikrofony bezprzewodowe nagłowne i krawatowe

Urządzenia będą wykorzystywane podczas zajęć , uroczystości, powoli na ich właściwe nagłośnienie oraz ułatwi ich prowadzenie.

- sprzęt AGD:  thermomix ,lodówki, zmywarka , kuchenki elektryczne stacjonarne i przenośne, kuchenkę mikrofalową, opiekacz e, miksery,  wyciskarkę wolnoobrotową, rozdrabniacze, czajnik, wagi,  polaroid

- przyrządy dziewiarskie: różnorodne krosna tkackie dziecięce , krosna do koralików, przyrządy do robienia pomponów, gwiazdy dziewiarske do plecenia sznurków , przyrządy do robienia frędzli

Zakup urządzeń  z  dwóch ostatnich grup ma stanowić początek dla stworzenia w szkole oraz dalszego doposażania pracowni gospodarstwa domowego, w której będzie można zorganizować różnorodne zajęcia m.in. kulinarne oraz dziewiarskie zarówno dla uczniów z klas 1-3, jak również  tych starszych.