Według starych, ludowych wierzeń jesienią, gdy zamiera przyroda, na ziemię powracają duchy zmarłych przodków. Ten ludowy obrzęd stał się inspiracją do II części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Uczniowie klasy VIIa na zajęciach języka polskiego odczytali tekst dzieła wieszcza narodowego. Spotkanie miało nastrój tajemniczości i grozy, gdyż odbywało się przy blasku świec. Całości dopełniła symboliczna dekoracja, wyłączone światła, latarenki, a także odpowiednie stroje. Obrzęd prowadził Guślarz (Antek C.). Co chwilę wybrzmiewał głos chóru (wszyscy zebrani), który komentował wydarzenia przedstawione w utworze. Na nasze spotkanie „przybyły” oczywiście duchy, o których mowa w dramacie: Józio i Rózia, duch Złego Pana, Zosia oraz Widmo. Z całą pewnością taka forma zapoznania się z obowiązkową lekturą pozwoliła uczniom nie tylko lepiej zrozumieć treść dramatu, ale jednocześnie przeżyć coś …innego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.