"Są takie dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom"

Hamlet

Aby zrozumieć przesłanie niektórych utworów, niezbędna jest odpowiednia atmosfera. Nawiązując do okresu zaduszkowego uczniowie klasy 7a czytali utwór Adama Mickiewicz „Dziady”.

Sala lekcyjna na chwilę zamieniła się w kaplicę cmentarną, w której pojawiające się duchy witał – Guślarz. Srogie słowa: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…” i wiele innych pouczeń wygłaszał Chór. Przy udekorowanym stole pojawiały się duchy: aniołki, duch złego pana, sowa i kruk oraz pasterka Zosia. Atmosferę niesamowitości, oprócz zapalonych świec, dodawały przebrania i charakteryzacja bohaterów. Dzieło Adama Mickiewicza zostało odczytane głośno, z podziałem na role. Pełni wrażeń, z dobrym nastawieniem, na długo zapamiętamy tę lekcję. Takie podejście do trudnego tekstu z pewnością zachęca do czytania i zostanie na długo w naszej pamięci.

Katarzyna Pawlik