Wydarzenia

bip

1 grudnia 2018r. Szkolne Koło Teatralne ,,Zmowa ku Płoni" zorganizowało spotkanie pod hasłem Lata 20, lata 30.

I tak, do jednego z domów uczniów przybyły tłumy w strojach stylizowanych na dawną modłę. Salon wypełnił się dźwiękami muzyki z międzywojnia, a przybyli młodzi aktorzy włączyli się chętnie do zabawy rozmawiając, improwizując i pozując do zdjęć.

Nadmienić należy, że odbyła się profesjonalna sesja fotograficzna, a prace pani Karoliny Smolińskiej-Polom będziemy mogli podziwiać już  wkrótce na korytarzach naszej szkoły.

Przypomnijmy, że lata 20. XX wieku to prawdziwy początek modowej rewolucji. Największy wpływ miały na to dwie rzeczy - zakończenie I wojny światowej i powstanie wielu ruchów emancypacyjnych. W tym czasie świat zmagał się z kryzysem i na każdym kroku można było zobaczyć niedostatek, ale wszyscy chcieli odmiany. Ludzie coraz większą wagę przywiązywali do mody, sztuki i zabawy. 

W tym czasie kobiece ubiory stały się wyrazem nowoczesnego podejścia do życia i sztuki. Wiele dawnych przyzwyczajeń i poglądów zmieniła I wojna światowa, a wraz z jej nastaniem zniknęły długie suknie i ściskające talię gorsety, które były noszone jeszcze na początku XX wieku. 

Takie niewygodne stroje nie odpowiadały aktywnym kobietom, które w czasach wojny musiały przejąć obowiązki mężczyzn. Pracowały na roli, były kierowcami czy operatorkami maszyn. Pamiętajmy, że w latach 20. kobiety miały już prawa wyborcze, podejmowały pracę zawodową, chodziły same do kina, paliły papierosy, a także prowadziły samochody.

Klimatyczną imprezę możemy zaliczyć do udanych.

Dzieci, a także rodzice, którzy nam towarzyszyli mogli to spotkanie potraktować jak lekcję historii, przenieść się w czasie i choć na chwilę poczuć klimat tamtej epoki.